Szukasz prostego wzoru do zrobienia w weekend? To już nie szukaj! Prezentuję Ci nowy wzór szydełkowej serwetki. Serwetka zaprojektowana jest na sznurek 2mm. Dzięki temu można ją bardzo szybko wykonać! Idealną ozdobę letniego stołu w zasięgu Twojego szydełka. Doskonale spełni rolę podstawki pod miseczki, garnki czy małe talerze.
To co? Zaczynamy?
Poniżej znajdziesz, dokładny opis wykonania oraz zdjęcia kolejnych etapów.
Co będzie potrzebne?
Szydełko 4 mm – ja używam Tulip.
Sznurek 2 mm – w projekcie użyłam sznurka od Kokonki.
Nożyczki i oraz jeśli używasz znaczniki.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Gotowa serweta ma rozmiar około 22 cm.
Wykonasz ją bardzo szybko – powinnaś uwinąć się w godzinę.
Kolory: wybierz takie, żeby pasowały Ci do wystroju wnętrza. Ja lubię kolory stonowane stąd u mnie serweta ma kolor kremowy.
Opis wykonania
R1 – mr, 3x ch, 12 dc, ss
R2 – 3x ch, 12x dc inc, ss
R3 – 3x ch, 12 x (dc, dc inc), ss
R4 – 3x ch 12x (2x dc, dc inc), ss
R5 – postępuj zgodnie z instrukcją na zdjęciach.
R6 – ss pod łuk, 3x ch, 3x dc – w pierwszy łuk, potem 4x dc – w każdy łuk, ss
R7 – pierwszy łuk -7 ch, kolejne łuki 6 ch, ostatni łuk – 3x ch, dc – wbity w pierwsze oczko łańcuszka z początku rzędu.
R8 – 10 x dc pod łuk, sc pod kolejny łuk, 10x dc pod kolejny łuk. powtórzyć do końca okrążenia, ss
Legenda
Legenda:
ch – oczko łańcuszka
ss – oczko ścisłe
mr – magiczne kółko
sc – półsłupek
dc – słupek
dc inc – rozszerzenie; dwa słupki w jedno oczko
Szczegółowy opis wykonania.
Rząd pierwszy
Wykonanie serwetki zaczynamy od magicznego kółeczka. Następnie wykonujemy trzy oczka łańcuszka a potem 12 słupków. Rząd kończymy oczkiem ścisłym wbijając się w pierwsze oczko pierwszego słupka.
Rząd drugi
Drugi rząd zaczynamy od trzech oczek łańcuszka. Następnie wykonujemy rozszerzenia w każdym oczku niższego rzędu. Rząd kończymy oczkiem ścisłym wbijając się w pierwsze oczko pierwszego słupka. Po skończeniu rzędu powinnaś mieć 24 oczka.
Rząd trzeci
W rzędzie trzecim kontynuujemy wykonywanie wewnętrznego koła. Zaczynamy trzema oczkami łańcuszka. Następnie wykonujemy jeden słupek i w kolejne oczko rozszerzenie. Powtarzamy do końca rzędu. Kończymy oczkiem ścisłym wbijając się w pierwsze oczko pierwszego słupka. Po skończeniu rzędu powinnaś mieć 36 oczek.
Tip! Jeśli masz trudności w odnalezieniu wskazanego oczka zaznacz je znacznikiem na początku rzędu!
Rząd czwarty
Kolejny rząd w którym rozszerzamy robótkę. Zaczynamy trzema oczkami łańcuszka. Następnie wykonujemy dwa słupki w dwa kolejne oczka a następnie jedno rozszerzenie. Powtarzamy do końca rzędu. Kończymy oczkiem ścisłym wbijając się w pierwsze oczko pierwszego słupka. Po skończeniu rzędu powinnaś mieć 48 oczek.
Rząd piąty
Zaczynamy trzema oczkami łańcuszka. Następnie wykonujemy słupek ale wbijając się omijamy jedno oczko niższego rzędu. Mamy taką odwróconą literkę V. Następnie wykonujemy trzy oczka łańcuszka i kolejny słupek – wbijamy się w to samo oczko co wcześniej. Dalej wykonujemy kolejny słupek ale wbijając się omijamy jedno oczko niższego rzędu. Teraz kolejne trzy oczka łańcuszka i kolejny słupek – wbijamy się w to samo oczko co wcześniej. Powtarzamy tą sekwencję do końca rzędu.
Zakończenie rzędu
Wbijamy się słupkiem w miejsce z którego wychodzą trzy pierwsze oczka łańcuszka z tego rzędu. Następnie wykonujemy trzy oczka łańcuszka – tworząc łuk. kończymy oczkiem ścisłym wbijając się w trzecie oczko łańcuszka rozpoczynające rząd.
Rząd szósty
Dobra wiadomość! Poprzedni rząd był najtrudniejszy. Teraz pójdzie już z górki!
Szósty rząd zaczynamy od zrobienia oczka ścisłego pod łuk – przeniesiemy tym początek rzędu trochę do przodu. Następnie robimy 3 oczka łańcuszka i trzy słupki wykonywane pod łuk. Przechodzimy do kolejnego łuku i wykonujemy cztery słupki. Do końca rzędu powtarzamy – pod każdy łuk wykonujemy cztery słupki. Kończymy oczkiem ścisłym.
Rząd siódmy
W rzędzie siódmym wykonamy same łuki. Pierwszy łuk to siedem oczek łańcuszka. Wbijamy się półsłupkiem omijając cztery oczka. Następne łuki wykonujemy z sześciu oczek łańcuszka. Uwaga na ostatni łuk! Wykonujemy go w następujący sposób: robimy trzy oczka łańcuszka i słupek – wbijamy się w pierwsze oczko łańcuszka z początku rzędu. Dzięki temu kończymy rząd w połowie łuku.
Rząd ósmy
Hura! To już ostatni rząd! Jeszcze chwila i serwetka będzie skończona! Wykonamy teraz wypełnienie łuków. Ostatni rząd zakończyliśmy w połowie łuku. Teraz wykonujemy dziesięć słupków pod łukiem. Następnie robimy półsłupek w środek kolejnego łuku. Ponownie dziesięć słupków pod łuk i pod kolejny półsłupek. Rząd kończymy oczkiem ścisłym.
Serweta gotowa!
Udało się? Mam nadzieję!
Jeśli masz już swoją serwetkę koniecznie podziel się zdjęciem. Oznacz mnie @szydelkarka lub dodaj #warsztatszydełkarki.
Jak dbać o serwetę?
W zależności jakiej włóczki lub sznurka używałaś postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Ja swoją sznurkową serwetę prasuję żelazkiem parowym a w razie zabrudzeń piorę włączając program delikatny lub do prania ręcznego. Pamiętaj tylko, żeby dobrze zabezpieczyć nitki!